بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی های محصولات
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  مشخصه "R-VALUE" در زیراندازهای کوهنوردی بیانگر چیست؟

  شرکت ما با یک نیاز اصلی مشترک بین همه کوهنوردان و طبیعت گردان فعالیت خود را شروع کرد: سپری کردن یک شب بهتر در محل چادر زدن.

  در قدیم بزرگترین مشکل، فراهم کردن یک جای راحت روی زمین سرد و سختِ در محل کمپ بود. در طول شب زمین سرد میتواند تمام گرمای بدن شما را بگیرد، که به معنای برخاستن از خواب همراه خستگی و خالی از انرژی لازم برای رسیدن به مقصد در روز بعد، میباشد.

  قطعا شما یک زیرانداز ضخیم و راحت میخواهید اما شاید مهمترین وظیفه زیرانداز شما قابلیت مقاومت آن در برابر سرما باشد.

  این همان چیزی است که وجود زیراندازهای کیسه خواب را برای استراحت بهتر، حیاتی میکند. ما این وظیفه را با شاخص R-VALUE اندازه گیری میکنیم.

  R-VALUE و نحوه انجام آزمایش آن

  از لحاظ فنی، R-VALUE میزان مقاومت دمایی میباشد. هرچه R-VALUE بیشتر باشد به همان میزان مقاومت دمایی ماده یا ساختار مورد نظر بیشتر است. این معیار فقط مختص زیراندازهای کیسه خواب نمیباشد بلکه توسط مهندسان و دانشمندان برای اندازه گیری مقاومت دمایی پنجره ها گرفته تا پشم شیشه استفاده میشود. تیم ما بر این باور است که R-VALUE همچنین بهترین راه برای اندازه گیری میزان عایق بودن زیراندازهای ما است.

  ما همه تشکهای طراحی شده را در سردخانه سایت که در دمای 4درجه سانتیگراد تنظیم شده، آزمایش میکنیم. درون این مخزن که از لحاظ دمایی عایق شده، یک تشک را بین دو صفحه فلزی قرار میدهند. یک بخش از صفحه ی زیری به یک سنسور بزرگ مجهز شده و توسط یک جریان الکتریکی مشخص در یک دمای ثابت نگه داشته میشود. تشکی که میزان بیشتری از عایق بودن را ارائه میدهد به گرم نگه داشتن صفحه زیرین کمک میکند و در نتیجه سنسور مقدار کمتری الکتریسیته (انرژی) برای ثابت نگه داشتن دمایش نیاز خواهد داشت. تشکی که میزان کمتری از عایق بودن را ارائه میدهد انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت. این معیار اندازه گیری (مقدار انرژی مورد نیاز برای ثابت نگه داشتن دمای صفحه) وارد یک معادله میشود تا برای هر تشک یک شاخص R-VALUE تعیین کند. (هرچه انرژی مورد نیاز برای گرم نگه داشتن صفحه کمتر باشد، R-VALUE بیشتر است و برعکس)

  برخی شرکتها تشک هایشان را آزمایش میکنند در حالی که بقیه درجه را "تخمین" میزنند. هنگامی که R-VALUEها ازشرکتهای مختلف را مقایسه میکنید مهم است تا این نکته را در نظر داشته باشید.

  R-VALUE در محل چادر زدن

  اگر قصد چادر زدن برای شب را داشتید، اگر فورا کیسه خواب خود را بیرون بیاورید و مستقیما روی زمین دراز بکشید، بدلیل تبادل دمایی بین بدن گرم شما و زمین سرد، سریعا گرمای بدن خود را از دست داده و سرد میشوید. قسمت فشرده پایینی کیسه خواب نمیتواند یک لایه عایق بین این دو ایجاد کند. با انتخاب کردن یک زیرانداز کیسه خواب مناسب و عایق میتوانید کالری های با ارزش بدنتان را حفظ کرده و در طول شب گرم بمانید، با انرژی و آماده برای ادامه راه از خواب برخیزید. این فرایند همان چیزی است که وجود زیرانداز کیسه خواب را مهم و حیاتی میکند.

   چگونه از R-VALUE استفاده کنیم؟

  R-VALUE میتواند در هنگام درست کردن سیستم خوابتان در یک ماجراجویی خاص، بسیار آموزنده باشد. بگذارید بگوییم در ماه آبان به رشته کوهی بلند میروید. شما انتظار شبهای خوب و آرام دارید اما پتانسیل وجود شبهای یخبندان نیز بالاست. آیا برای محفوظ ماندن از سرما، آن کیسه خواب زمستانی غول پیکر را همراهتان میاورید یا کیسه خواب سه فصل را و ریسک چند شب سرد را به جان میخرید؟ اکثر مردم تصمیمشان را بر اساس گرمای کیسه خواب به تنهایی، میگیرند اما با فاکتور قرار دادن گرمای تشک، ناگهان گزینه های بیشتری برای استفاده بهتر از حدود درجه راحتی(دمایی) کیسه خواب خود دارید. برای مثال روی یک زیرانداز

   NeoAir XLite R-VALUE=3.8 ، وزن= 12اونس همان درجات دمایی که کیسه خوابتان ارائه میدهد را بدست میاورید. اگرچه بر روی زیرانداز NeoAir XTherm R-VALUE=5.7 ، وزن =15اونس فقط با 3اونس وزن بیشتر میتوانید با راحتی بیشتر سرد ترین شبها را پشت سر بگذارید. که همچنان خیلی بهتر از آوردن یک کیسه خواب زمستانی با یک پوند وزن بیشتر است.

  اگرچه فاکتورهای مختلفی وجود دارد که بر گرمای سیستم خوابتان تاثیر میگذارد اما این یک قطعه حیاتی از یک پازل پیچیده است. 

  این همان چیزی است که به آن انتخاب هدفمند ابزار میگویند. اطمینان خاطر از اینکه هرشب راحت میخوابید و همه چیز به درستی در کوله تان تنظیم شده، تفاوت زیادی در حس شما نسبت به ماجراجویی بعدیتان ایجاد میکند.

  ترجمه از سایت ترمارست

  نظرات
  1398/05/14 10:01
  با احترام؛
  مطلب مفید و البته پیچیده ای بود.
  نظر خود را وارد نمایید.
  آرشیو وبلاگ

  سوالی دارید؟

  ● در تلگرام، پاسخگوی شما :)